Статті

НЕВІДКЛАДНЕ ЛІКУВАННЯ ПЕРЕЛОМУ МОЛЯРА

Непередбачувані ситуації трапляються не за графіком... Вони просто трапляються! У стоматологічній клініці доволі часто доводиться мати справу з невідкладними випадками. Іноді, щоб позбавити болю, достатньо виписати антибіотик або провести невідкладну пульпотомію, проте в інших випадках доводиться шукати рішення складнішої проблеми.
Ця молода пацієнтка звернулася до клініки з переломом верхнього правого першого моляра. Зуб 16 був раніше ендодонтично пролікованим, після чого коронку відновили за допомогою прямої композитної пломби. Внаслідок перелому мезіо-палатінальний бугор був втрачений, а лінія перелому — розташована глибоко у ясенній борозні. Ми вирішили провести подовження клінічної коронки, повторне ендодонтичне лікування, реставрування кукси за допомогою скловолоконного штифта, а потім встановити коронку. На жаль, ми не мали нагоди перенести лікування, треба було щось робити негайно і без допомоги зубного техніка на етапі створення тимчасової коронки. Ось чому у клініці має бути самотвердіючий композит для виготовлення тимчасової реставрації для тривалого носіння.

Фото 1
Фото лінії перелому. Глибина дослідження зондом — 3 мм.

Фото 2
Перш за все ми створили прямий композитний mock-up, без використання адгезивних систем, щоб відновити форму моляра. Потім зняли альгінатний відбиток.

Фото 3
Від’єднали клапоть, щоб хірургічним шляхом збільшити довжину коронки.

Фото 4
Після накладення швів зуб ізолювали кофердамом.

 

Фото 5
Стару реставрацію та частину каріозних тканин видалили.

Фото 6
Провели дезобтурацію та повторне пломбування кореневих каналів.

Фото 7
Після повторного ендолікування зуб був готовий до створення кукси, цього разу — з використанням скловолоконного штифта, щоб зменшити ризик перелому, який вже не вдасться усунути. Посадкове ложе відпрепарували каліброваним дрилем на невеликій швидкості, потім підібрали волоконний штифт відповідного розміру (LuxaPost від DMG). Це дуже важливо, адже нам потрібен якомога менший простір між стінкою каналу та штифтом, але штифт має бути повністю пасивним.

Фото 8

Ми скористалися універсальним адгезивом подвійного твердіння (LuxaBond Universal від DMG). Дуже велике значення має нагода активувати адгезив всередині каналу хімічним методом, адже, навіть із прозорим штифтом, не можна повністю покладатися на активацію світлом. Також треба ретельно наносити адгезив на зубні тканини, тож наполегливо рекомендуємо користуватися спеціальними маленькими щітками. Пам’ятаємо, що адгезія є найважливішим етапом створення реставрації в адгезивній техніці! Якщо адгезія буде неякісною, неякісною буде і реставрація.
Для фіксації штифта, і водночас нарощування зуба, ми скористалися двокомпонентним композитом подвійного твердіння (LuxaCore Z, DMG). Вибрати матеріал, який ідеально для цього підходить, — дуже важливо. Нам потрібна як хімічна, так і фотоактивація, щоб матеріал можна було засвітити, а потім дати хімічному процесу завершити роботу. Нам також потрібен текучій матеріал, який добре замішується, з практичною та функціональною змішувальною канюлею, щоб не було бульбашок і порожнин. Також полімеризований матеріал має бути твердим, міцним і стійким, щоб підтримувати майбутню штучну коронку.

Фото 9

Після зняття кофердама зуб вертикально відпрепарували для створення кукси. Вважаю, що дуже важливо, щоб реставраційний матеріал препарувався за відчуттями, як дентин, тому що так буде легше точно відпрепарувати куксу.

Фото 10

Надміцний самотвердіючий композитний матеріал (LuxaCrown від DMG) ввели безпосередньо в альгінатний відбиток, потім, ізолювавши опору вазеліном, знов ввели ложку в ротову порожнину.

Фото 11

Коли матеріал затвердів, ми зняли відбиткову ложку, легко відфінірували коронку, перевірили оклюзію та відполірували тимчасову коронку.

Фото 12

Вигляд оклюзійної поверхні.

Фото 13

Тиждень потому. Шви знято.

Фото 14

Кілька місяців пацієнтка не мала нагоди до нас завітати. Тут можна побачити, як загоїлися піднебінні тканини (у місці перелому) за 10 тижнів після лікування. Пацієнта задоволена, а зуб перебуває у безпеці завдяки міцній тимчасовій коронці та чекає на постійну коронку з діоксиду цирконію.

Висновок

По невідкладну допомогу пацієнти звертаються несподівано. Це зрозуміло. Наявність відповідних інструментів, матеріалів і опанованих методик є великою перевагою. У разі складного перелому зуба після ендодонтичного лікування може знадобитись повне препарування під коронку, тому добре, коли можна скористатися простою та ефективною системою для створення кукси за допомогою штифта та виготовлення міцної та стійкої тимчасової коронки у невідкладному порядку.


Література

1. Goracci C, Ferrari M. Current perspectives on post systems: a literature review. Aust Dent J. 2011 Jun; 56 Suppl 1: 77-83.
2. Monticelli F, Ferrari M, Toledano M. Cement system and surface treatment selection for fiber post luting. Patol Oral Cir Bucal. 2008 Mar 1; 13(3): E214-21.
3. Grandini S, Chieffi N, Crysanti Cagidiaco M, Goracci C, Ferrari M. Fatigue resistance and structural integrity of different types of fiber posts. Dent Mater J. 2008 Sep; 27(5): 687-94.
4. Juloski J, Fadda GM, Monticelli F, Fajó-Pascual M, Goracci C, Ferrari M. Fouryear Survival of Endodontically Treated Premolars Restored with Fiber Posts. Randomized controlled trial. J Dent Res. 2014 Jul; 93(7 Suppl): 52S-58S.
5. Juloski J, Apicella D, Ferrari M. The effect of ferrule height on stress distribution within a tooth restored with fibre posts and ceramic crown: a finite element analysis. Dent Mater. 2014 Dec; 30(12): 1304-15.

Опублікувати 28.08.2023
74
До разделу