Статті

ТИМЧАСОВА КОРОНКА НЕВІДКЛАДНОГО ВИГОТОВЛЕННЯ У РАЗІ ПЕРЕЛОМУ ЗУБА

Досить часто причиною виникнення різних невідкладних ситуацій, з якими пацієнти звертаються до нашої клініки, є перелом зуба. Перед тим, як почати діяти, ми маємо вирішити, що взагалі можна зробити для пацієнта. Чи потрібне екстрене лікування, або ж можна обійтися медикаментозним? Чи достатньо у нас відведеного в розкладі часу, щоб впоратися з невідкладною ситуацією?
У цьому випадку 40-річний чоловік звернувся до клініки зі скаргою на перелом зуба 16. Картина була досить зрозумілою: перший моляр, який пройшов ендодонтичне лікування, мав велику композитну реставрацію і не мав перекриття бугра, було виявлено перелом піднебінної стінки. Лінія перелому перебувала набагато нижче ясенного краю. Болю пацієнт не відчував і ні на що більше не скаржився. У таких випадках лікування можна проводити неквапом, в плановому порядку. Але ми зіткнулися з певними проблемами, так би мовити, «логістичного» характеру, а саме пацієнт не мав нагоди часто приїжджати до клініки, і тому ми вирішили зробити все протягом першого візиту.

Фото 1. На знімку, зробленому до лікування, видно, що лінія перелому проходить нижче ясенного краю, і тому клінічну коронку доведеться подовжити.


Фото 2. Без використання адгезиву, з композиту зробили своєрідний прямий wax-up зуба, щоб з нього зняти невеликий силіконовий відбиток для виготовлення провізорної коронки.

Фото 3. Силіконовий ключ.

Фото 4. Після хірургічного подовження клінічної коронки, ми змогли легко її ізолювати кофердамом.


Фото 5. Після переліковування кореневого каналу в піднебінному корені було сформовано простір для штифта, потім ми підібрали та встановили волоконний штифт (LuxaPost від DMG) відповідного розміру. Не варто забувати, що нам треба видалити тільки гутаперчу й герметик без препарування здорової тканини, тому що її видалення тільки ослабить зуб. Ми не надаємо каналові форму, яка відповідає формі штифта. Нам потрібно підібрати штифт, що відповідає формі того каналу, над яким ми працюємо.

Фото 6. Після установки кільцевої матриці було виконано тотальне травління з подальшим нанесенням адгезиву подвійного твердіння (Luxabond-Total Etch від DMG). Для фіксації штифта та відновлення втрачених тканин зуба було використано лише один матеріал – композит подвійного твердіння, що містить діоксид цирконію (DMG LuxaCore Z Dual). Засвітивши цей матеріал, вдалося моментально запобігти його розтіканню, після чого треба було трохи почекати, доки реставрація самостійно повністю не затверділа.

Фото 7. Виступаючу частину штифта відразу ж видалили, після чого зняли кофердам.

Фото 8. Зуб одразу відпрепарували для встановлення повної коронки. Матеріал, використаний для створення кукси, за своєю консистенцією дуже схожий на дентин, і тому під час препарування різниця між композитом і дентином не відчувається.

Фото 9. Виготовити напівпостійну коронку було легко, – треба було лише ввести матеріал (LuxaCrown від DMG) у силіконовий ключ. Опорний зуб ізолювали гліцерином, після чого встановили ключ. Потім силікон видалили і виконали фінішну обробку та полірування коронки.

Фото 10. Краї залишили короткими, щоб було місце для загоєння ясен. Пацієнту надали вказівки з очищення та дезінфекції.

Фото 11. Після коригування оклюзії напівпостійну коронку зафіксували цементом.

Фото 12. За 10 днів зняли шви.

Фото 13. М'які тканини вже наполовину загоїлися. Треба почекати, щоб вони загоїлися повністю. Протягом цього періоду у нас не було причин хвилюватися, тому що швидка у виготовленні, міцна та зносостійка напівпостійна коронка точно не підведе.

Фото 14. За 2 місяці тканини виглядали більш здоровими. Пацієнт попросив відкласти процедуру зняття остаточного відбитка з «логістичних» міркувань. Ми абсолютно впевнені, що з такою тимчасової коронкою все буде гаразд. Пацієнту лише потрібно правильно виконувати очищення та регулярно приходити до клініки на перевірку.


ВИСНОВОК
Завдяки організації робочого процесу і використанню якісних нових матеріалів ми можемо легко впоратися з подібною ситуацією, навіть якщо не маємо нагоди запи
сати пацієнта на окремий час. Лише за одне відвідування ми можемо взяти ситуацію під контроль, і пацієнт буде задоволений.

ЛІТЕРАТУРА
1. Grandini S, et al. Fatigue resistance and structural integrity of different types of fiber posts. Dent Mater J. 2008.
2. Ferrari M, et al. J Dent Res. 2007. Post placement affects survival of endodontically treated premolars. Randomized controlled trial
3. Juloski J, et al. Dent Mater. 2014. The effect of ferrule height on stress distribution within a tooth restored with fibre posts and ceramic crown: a finite element analysis.
4. Juloski J, et al. J Dent Res. 2014. Four-year Survival of Endodontically Treated Premolars Restored with Fiber Posts. Randomized controlled tria

Опублікувати 13.08.2021
500
До разделу